کد مطلب: 16862 تعداد بازدید: ۱۶۰۹

تاریخچه مدرسه

شنبه ۷ آذر ۱۳۹۴

بسمه تعالي

مؤسسه خيريه و تبليغات مكتب ولي عصر (عج)

تاريخچه‌ي ‌مختصر

1350-1392 ش

 

فهرست مطالب

-       يادداشتي از مؤسس محترم

-       پيشينه فعاليت

-       تأسيس مؤسسه مكتب

-       ماده 8 اساسنامه : اهداف

-       آثار و بركات

-       رحلت مؤسس، عالم و عارف واصل

-       همكاري مكتب با وزارت علوم و فناوري

-       گسترش كتابخانه و فعاليت‌هاي جاري

-       همكاري مكتب با حوزه علميه قم

-       دريافت مجوز مدرسه علميه حضرت ولي عصر (عج)

-       حامين مالي مؤسسه‌ي مكتب

 

 

 

 

يادداشتي از مؤسس

 از سالها پيش اين حقير سراپا تقصير آرزو داشت كه اي‌كاش پروردگار جهانيان اين بندة ضعيف را مفتخر فرمايد و عنايت سبحاني و توفيق رحماني شامل حالم شود تا بتوانم در مقابل دستگاه فساد استعماري و ار بين بردن مدارس ديني، قدمي برداشته مدرسه‌اي احداث كنم كه از علوم ديني و علوم روز بقدر احتياج تدريس شود.

     بحمدالله خداوند حقير را موفق فرمود كه گوشه‌اي از اين بار سنگين را به منزل مقصود برسانم تا ذخيره‌اي براي روز معادم شود. 12 سال قبل (سال 1352 ش) در مسجد ولي عصر (عج)در خيابان آذربايجان غربي در كنار كتابخانة عظيم مسجد، مدرسه‌اي براي بانوان مسلمان بنا نهادم و به كمك چند تن از اساتيد مسلمان دانشگاه و حوزه، تلفيقي از دروس قديم و جديد را طي برنامه‌ها و دوره‌هاي منظم، در مدرسه به معرض تدريس نهاديم.

  آيات الاحكام. آيت الله ميرخاني. (مقدمه‌ي ج1/)

 

 پيشينه‌ي فعاليت

     سال 1350 شمسي آيت الله حاج سيد احمد ميرخانی قدس سره امام جماعت مسجد ولي عصر(عج)با دورنگري و همت والاي خود به فكر افتادند كه يك دوره كامل آموزشي براي بانوان در مسجد داير كنند. براي كاربرد اين فكر تصميم گرفتند كه با عده‌اي از دانشگاهيان و روحانيون فرهيخته و مبارز آن زمان اين فكر را جامه‌ي عمل بپوشانند. حاصل اين همكاري تدوين برنامه‌ي جامع يك دوره عالي آموزشي پنج ساله، با تلفيقي از دروس حوزه و دانشگاه شد، زير نظر اساتيد برجسته و توانا، كه از مشاهير بودند و با تصميم گيري شورايي در اجرا و پذيرش دانشجو از طريق امتحان ورودي

 

تأسيس مؤسسه‌ي مكتب

     براي دستيابي به اجراي قانوني اين هدف، اساسنامه‌اي متقن و جامع نوشته شد كه حاصل انديشه‌ي رساي اين بزرگان بود و در سال 1352 مؤسسه‌اي به نام مؤسسه خيريه و تبليغات مكتب ولي عصر(عج)با بنيان حقوقي محكم به ثبت رسيد. آيت الله ميرخاني از طرف هيئت امناي مؤسسه به عنوان مدير عامل و رئيس هيئت مديره انتخاب شدند

     دوره اول پنج ساله بود. دوره هاي بعدي كه مصادف با پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي شد به دوره‌هاي چهار ساله تقليل يافت.

     پس از انقلاب، با كاربري مكان مساجد در امور ديگري نظير كميته، جهاد و بعد هم فعاليت‌هاي بسيج، مكان اجراي اهداف آموزشي جوابگو نبود، به همين جهت در سال 1370، آيت‌الله ميرخاني، ساختماني براي مؤسسه (نزديك مسجد) خريدند (خيابان جمالزاده جنوبي، كوي آيرم پلاك 17 و 19)، و كلاسها به اين ساختمان منتقل گرديد.

    سال 1371، ساختمان پلاك 13 كوچه آيرم را براي گسترش اهداف مؤسسه از تعاوني معلولين به اسم مؤسسه خريدند.

ماده‌ 8 اساسنامه : اهداف

1-    ايجاد تقويت ايمان مذهبي.

2-    تحكيم مباني و اصول عقايد.

3-    اعتلاي سطح دانش خداشناسي.

4-    شناخت كامل تعاليم و احكام عاليه اسلامي.

وسائل اجرائي نيل به هدف

1-    تالار خطابه و كنفرانس.

2-    تأسيس كتابخانه عمومي و خصوصي.

3-    اداره تأسيسات براي انجام امور خيريه از جمله تدريس علوم ديني.

4-    نشر تأليفات ديني با مجوز.

 

آثار و بركات

   تأسيس مكتب آثار بسيار مفيد و مؤثري داشت براي نمونه:

   آيت الله ميرخاني1بسياري از آثار ارزنده خود را براي دانشجويان خوشفكر و پوياي دانش و پاسخ گوئي به سؤالات ريشه‌اي آنها تأليف فرمودند از جمله مجلداتي از كتاب‌هاي آيات الاحكام، كتاب تاريخ اجتهاد و تقليد و درايه، كتاب اخلاق، سير حديث در اسلام و جزوه هاي متعدد احكام كه چاپ شده است.

    در يكي از يادداشت‌هاي مختصر خود مرقوم فرموده‌اند: "... به نظر حقير كاري كه از همه آنها بهتر باشد كلاسهاي دخترانه‌اي است كه دوره آن چهار سال است و قريب 13 يا 14 سال است كه احداث شده و خانم‌هاي خوبي از اين مكتب فارغ التحصيل شده اند كه بحمدالله در مدارس و جاهاي ديگر مشغول خدمت هستند و اثرات خوبي دارد. اميد است كه مورد قبول حقتعالي گردد و زاد و توشه اي براي سفر پر خطر آخرت ما باشد". (شرح مهرباني. زندگي‌نامه آيت الله حاج سيد احمد ميرخاني / ص 147)

     با پيروزي انقلاب و تلفن مسئولين به مكتب تعداد زيادي از خانم‌هاي مستعد و ممتاز براي مديريت دبيرستان‌هاي دخترانه خواسته و اعزام شدند و با خلوص تعليم ديده خود، خدمات شايسته‌اي در جهت امنيت، آرامش، پرورش و آموزش مدارس انجام دادند و بسياري ديگر در مراكز حقوقي و دانشگاه ها به انجام وظايف مشغول شدند.

     پس از انقلاب اسلامي ايران، مدارس بسياري با الهام از مكتب ولي عصر (عج) به فعاليت پرداختند و ثمرات نيكوئي بر جاي نهادند همزمان با اين فعاليت‌هاي پراكنده، حوزه‌ي علميه‌ي قم نيز با امتحان ورودي و مدرك پايان تحصيلي گام‌هاي مؤثري براي بانوان برداشت با اين دلايل كه:

    " مراكز تحصيلي علوم ديني زنان تا پيش از انقلاب شكوهمند اسلامي ايران از حدود چهار دهه پيش به تعداد كمي وجود داشت. با پيروزي انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني (س) و به دليل ايجاد شرايط نو و احساس نياز بيش از پيش به مدارس ديني حوزوي خواهران، چنين مدارسي با الگوگيري از برخي مدارس علميه موجود به سرعت گسترش يافت ... اما با توجه به ويژگي هاي بانوان و مسئوليت متفاوت آنان در مقايسه با مردان و نيز ضرورت هماهنگي و برنامه ريزي متمركز براي حوزه هاي علميه خواهران ... شوراي عالي حوزه علميه قم در مورخه 10/12/1375 مركز مديريت حوزه هاي علميه خواهران را با وظايف معين تأسيس نمود تا با مديريت واحد، مدارس علميه خواهران را سازماندهي، هدايت و نظارت كرده و فصلي نو و تحولي مناسب با شرايط جديد فرهنگي، علمي و اجتماعي در حيات مادي و معنوي زن مسلمان ايراني به وجود آورد."

(دفترچه راهنماي تأسيس مدرسه علميه خواهران / مقدمه)  

رحلت مؤسس 1

    " و سرانجام، آن مرد بزرگ و الهي، آن عارف واصل و دانشمند كامل، آيت الله حاج سيد احمد ميرخاني در ساعت يك و نيم بعد از ظهرروز پنجشنبه 29 مهرماه 1372 مطابق با پنجمين روز از پنجمين ماه قمري (5 جمادي الاول 1414) مصادف با روز ولادت عقيله‌ي بني هاشم حضرت زينب سلام‌الله‌‌عليها جان به جان آفرين تسليم كرد و به ديدار رفيق اعلي شتافت خاك بر تن او خوش و روانش در مينو آرميده و با ارواح پاكان و نيكان و صالحان و اولياء محشور باد"

( شرح مهرباني / ص 137 )

     باري پس از رحلت ايشان، مكتب همچنان كار آموزشي خود را با مديريت حجه الاسلام و المسلمين حضرت آقاي عبد المجيد رشيد پور ( استاد فقه و اخلاق و كارشناس اولياء و مربيان و نماينده آيت الله بهجت  در تهران) ادامه داد. كه از چند سال پيش اين مسئوليت بر دوش ايشان نهاده شده بود.

همكاري با وزارت علوم و فناوري

    در سال 1373 وزارت علوم و فناوري (با وزارت دكتر هاشمي گلپايگاني) تأسيس مؤسسات آموزشي نوع دوم با مدرك معادل را به اجرا گذاشت كه بخش آموزشهاي آزاد وزارتخانه عهده دار اجراي آن بود. به مكتب پيشنهاد شد فعاليت خود را با اين عرصه هماهنگ كند تا دانشجويان براي ارائه خدمات، برابر روند روز، مدركي نيز با خود داشته باشند.

    هيئت امناي محترم مكتب پيشنهاد را بررسي كرد و به آن رأي مثبت داد. مديريت مكتب با حجه الاسلام و المسلمين حضرت آقاي رشيد پور بود.

    براي مرحله اجرا، رياست به مرحوم دكتر كي‌نيا، يكي از اعضاي هيئت امناي مكتب (صاحب كرسي جرم شناسي دانشكده حقوق دانشگاه تهران) پيشنهاد و از طرف ايشان پذيرفته شد و مرقوم فرمودند «رياست اين مؤسسه جديد را مي پذيرم مشروط بر اينكه خانم زهرا ميرخاني قائم مقام من باشند.»

     ايشان نيز در كمتر از يك سال بعد در سن 80 سالگي دار فاني را وداع گفتند و رياست به حضرت آقاي رشيد پور منتقل گرديد.

     سال‌هاي اول و دوم از كنكور سراسري دانشجو وارد مؤسسه آموزش عالي مكتب شد و تنها مؤسسه‌ي واقعا غير انتفاعي بود زيرا پول از دانشجو نمي‌گرفت و تحت عنوان كمك‌هاي مردمي اداره مي‌شد.

    پلاك 13 (ملك خريداري شده مؤسسه در سال 1371)، ساختماني جادار و سنتي داشت و براي استفاده يك مؤسسه آموزشي از كارآيي مناسبي برخوردار بود. ولي اعلام شد كه وزارت علوم براي ساخت دانشگاه‌هاي غير انتفاعي كمك مي‌كند تا با استانداردهاي روز بناي خود را داير نمايند. بر اين اساس هيئت امناء به تخريب ساختمان پلاك 13 رأي دادند.

    در 1374 ساختمان تخريب شد و بعد اسكلت فلزي آن بالا رفت و مرحله سفت كاري به اتمام رسيد.

    احتمالا در سال 1375 با تلاش‌هاي پيگير جناب آقاي دكتر صالحي معاون وزير، مؤسسات نوع دوم به نوع اول ارتقاء يافت و مدرك آن از مدرك معادل به مدرك رسمي تبديل شد.

    در سال 1376، با تغيير مقام وزارت، سياست وزارت علوم نيز تغيير كرد. تمام مؤسسات در تهران منحل شدند اما. دو نهاد مردمي سوره و جهاد دانشگاهي كه از جمله شكوفه‌هاي بعد از انقلاب بودند، با عنوان مؤسسه باقي ماندند.

     مكتب تلاش فراوان كرد كه با ريشه ديرينه‌ي خود از همان تبصره‌اي كه موجب باقي ماندن اين دو مؤسسه شده بود استفاده كند تا شاگردانش از طرف وزارتخانه به مكان‌هاي آموزشي ديگر فرستاده نشوند. ولي اين تلاش‌ها ثمر نداد زيرا تقاضا به شوراي انقلاب فرهنگي احاله شد و در آنجا موافقت نگرديد.

گسترش کتابخانه و فعاليت‌هاي جاري

     از آنجا كه وارد برهه‌اي شده بوديم كه آموزش بدون مدرك براي جوانان دوستدار دانش كارآيي نداشت، عملا كار آموزشي مكتب تعطيل شد و به كار توسعه كتابخانه پرداخت كه با حدود 1800  جلد كتاب چاپي و 500 جلد كتاب چاپ سنگي و حدود 220 جلد نسخه خطي از ماترك شخصي آيت الله ميرخاني تشكيل شده بود.

     با راهنمايي بعضي از اساتيد خدوم دانشگاه، كارمندهاي كتابخانه‌ي مكتب، دوره كتابداري كتابخانه مجلس، آموزش عالي كتابداري، دوره تخصصي كتابداري كتابخانه ملي را پشت سر نهادند.

    با مراجعه به دانشگاه تهران و كتابخانه‌ي شهيد مطهري و مشورت با بعضي اساتيد، روش فهرست نويسي بر اساس رده‌ي ديوئي براي كتابخانه انتخاب گشت.

    پيشنهاد كارشناساني كه از كتابخانه ديدن مي كردند در مورد ترتيب قطع كتاب‌هاي چاپ سنگي و نسخه‌هاي خطي براي تنظيم قفسه‌ها و تهيه‌ي فهرست آنها پذيرفته شد.

    كار تنظيف كتابها به صورت برگ به برگ آغاز گرديد و كار ترميم و تجليد آنها با الهام از كتابخانه آيت‌الله مرعشي و كارشناسان كتابخانه ملك انجام گرفت.

     بازسازي آثار مكتوب و توسعه‌ي كتابخانه (كه بيشتر اهدائي علماء، اساتيد، دانشجويان سابق مكتب، آشنايان و همسايگان فرهيخته و علاقمند به مكتب بود)، تنظيم فهرست كتاب‌هاي نفيس (چاپ سنگي)، فهرست نسخه هاي خطي، فهرست و تنظيم آثار علمي پربار آيت‌الله ميرخاني، چاپ و اسكن مستندات 610 صفحه‌اي وصيتنامه‌ي ايشان و برگزاري كلاس‌هاي هفتگي تفسير از جمله فعاليت‌هاي دوران بعد از فترت آموزشي به‌شمار مي‌آيد.

    به اين ترتيب مكتب از پاي ننشست و زمان را تبديل به بازسازي آثار مكتوب و توسعه كتابخانه نمود. كه حاصل آن چيزي حدود 10000 صفحه مكتوب شده است كه يك جلد آن با عنوان گوهر مقصود (خاطرات سياسي و اجتماعي دوران استبداد صغير) در سازمان ميراث مكتوب به چاپ رسيد.

و اجازه نشر كتاب شرح زيارت عاشورا براي دومين بار و با شكلي متفاوت و نفسير سوره‌ي حمد، تفسير سوره‌ي يس، تفسير سوره‌ي هل اني و مرسلات (از آثار آيت الله ميرخاني) به مؤسسه فرهنگي شمس الضحي داده شد و اين كتاب ها انتشار يافت. كتاب هاي پرتوي از خلق كريم و از مدينه تا كربلا نيز در دست چاپ مي باشد.

همكاري مؤسسه‌ي مكتب با حوزه علميه قم

     در سال 1387 به پيشنهاد حجه الاسلام و المسلمين جناب آقاي حاج علي اسلامي، مكتب، براي دريافت امتياز تشكيل حوزه علميه خواهران، از حوزه علميه قم اقدام كرد با اين هدف كه هم مكتب به يكي از اهداف خير خود كه آموزش است بپردازد و وظيفه تبليغي خود را به ثمر برساند و هم طلبه ها مدرك، دريافت كرده و پشتوانه ارائه علم و خدمات خود را داشته باشند.

     سال 1388 شمسي با تشكيل جلسات هيئت امناي مكتب و با نمايندگي حجه الاسلام جناب آقاي حاج سيد حسين ميرخاني، امام جماعت مسجد ولي عصر(عج)از طرف شخصيت حقوقي مكتب، امتياز تشكيل مدرسه علميه حضرت ولي عصر(عح)ازحوزه علميه قم دريافت شد.

          از ديگر فعاليت‌هاي مكتب، مشاركت با نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور در سال 1388 بود. گرچه به تأييد خود نهاد، كتابخانه مكتب بيشتر جنبه مرجع دارد و به درد علاقمندان پژوهش و تحقيق مي خورد اما عمومي شدن آن نيز مزيد بر مزايا و در راستاي اجراي اهداف مؤسسه گرفت.

حاميان مالي

     لازم به ذكر و سپاس است كه قبل از رحلت آيت الله ميرخاني، در صورت ضرورت و نيز در تمام مدت پس از رحلت ايشان، مكتب با حمايت‌هاي بي دريغ جناب آقاي دكتر علي ميرخان (پسر ارشد ايشان) رئيس هيئت مديره و مدير عامل مؤسسه، به كار خود ادامه داده و مي دهد. و با همين حمايت‌ها، مدرسه علميه حضرت ولي عصر (عج)كه زير مجموعه مركز مديريت حوزه‌هاي علميه خواهران و زير پوشش مكتب ولي عصر (عج)مي‌باشد وارد چهارمين سال فعاليت خود شده است

اميد است كه باطن اين صورتها و عناوين پر طمطراق مرضي رضاي حضرت حق، نصرت دين او  و ياري امام زمان باشد كه جز اين نقش بر آب و يا كف روي آب است.  والسلام.                            

زهرا ميرخان (نايب رئيس مكتب ولي عصرعج)