کد مطلب: 26297 تعداد بازدید: ۱۴۰

تفاوت ولایت فقیه با سلطنت شاه

چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷
یک‌وقت یک جایی نشسته بودم، یک کسی گفت: آقای قرائتی، فرق بین شاه و ولی فقیه چیست؟...

زمان شاه به شاه بله قربان می‌گفتیم، حالا هم به ولایت فقیه باید بله قربان بگوییم. ما باید بله قربان بگوییم حالا چه رئیس‌ما، شاه باشد و چه ولی فقیه! گفتم: بله قربان، بله قربان است، اما بله قربان به عادل یا فاسق؟

بله قربان برای رضای آمریکا یا بله قربان برای رضای خدا؟


زلیخا عاشق یوسف شد، خودش را آرایش کرد و درها را هم قفل کرد. پیشنهاد گناه کرد. یوسف فرار کرد. زلیخا هم عقب او فرار کرد. او می‌دوید و من می‌دویدم. منتهی یوسف می‌دوید که گناه نکند، زلیخا می‌دوید که گناه بکند.

فیزیکش هر دو می‌دوند، شیمی‌اش، فرق می‌کند. چاقوکش و جراح هردو شکم پاره می‌کنند، چاقوکش شکم پاره می‌کند بکشد، جراح شکم پاره می‌کند نجات بدهد. آنکه می‌افتد غرق شود، او در آب افتاد. ناجی هم در آب می‌افتد، منتهی او افتاد در مسیر مرگ، ناجی شیرجه می‌رود در مسیر نجات. بله ‌قربان، بله قربان است، منتهی بله قربان به عادل یا فاسق؟

شاه، نظر شخصی‌اش را می‌گوید، فقیه، نظر اسلام را می‌گوید. هدف شاه این است که آمریکا از او راضی باشد و هدف فقیه این است که خدا از او راضی باشد. نباید بگوییم آقا چه فرقی می‌کند زمان شاه به شاه بله قربان می‌گفتیم و حالا هم به ولی فقیه بله قربان می‌گوییم. بله قربان فیزیکش یکی است و شیمی‌اش فرق می‌کند.
حجت‌الاسلام قرائتی
(درسهایی از قرآن 11/11/97
)