کد مطلب: 9555 تعداد بازدید: ۱۸۲۹

اندیشه پویا- شماره 6

شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۲
 
 مراتب اسرار نماز 
  چکیده :
 
بحث پيرامون راز هر چيزي، فرع وجود آن است، زيرا معدوم بي‌راز است. نماز از آن جهت كه داراي وحدت اعتباري بوده و وحدت مساوق هستي است، از وجود حقيقي بهره‌اي نداشته، قهراً رازي هم نخواهد داشت؛ ليكن از آن حيث كه داراي ريشه تكويني است، و آن مبدأ تكويني و موجود حقيقي، در منطقه اعتبار به صورت مجموع حركت‌ها و سكون‌ها و گفتارهاي جارحه و جانحه ظهور كرده است، حتماً داراي سرّي خواهد بود؛ چنان‌كه قرآن داراي ظاهري اعتباري است، چون مجموع حروف و حركات است، و داراي باطني حقيقي است؛ نظير ﴿اُم الكتاب﴾[سوره آل عمران، آيه 7] كه ﴿علي حكيم﴾[سوره شوري، آيه 51] است.
 
کلیدواژه :اسرار نماز،سرّ الصلوة،اسفارچهارگانه،حجاب ظلماني و نوراني
 
 
--------------------------------------------------------------------------
مهدویت از دیدگاه مذاهب اسلامی
 
موعودگرايى در اديان مردم دنيا به دو دسته تقسيم مى شوند: يك دسته مانند حيوانات اند; از مبدإ و مقصد خلقت خويش بى خبرند و به آن كارى ندارند. خور و خواب و خشم و شهوت, شغب است و جهل و ظلمت حيوان خبر ندارد ز روان آدميت(4)دسته ى ديگر, مومنان اند كه به خالق جهان هستى و روز واپسين ايمان دارند. اين ها از پيروان اديان آسمانى اند; يهود و نصارا و تمام پيروان اديان آسمانى, با ما مسلمانان در اين عقيده كه در پايان اين دنيا, حكومت عادله اى برپا خواهد شد, شريك اند. مسيحيان, فرمان رواى اين حكومت عادلانه را عيسى بن مريم سلام الله علیه مى دانند كه سبب آن, تحريف كتاب هاى آسمانى آن هاست. من در سخن رانى هايى كه براى تلويزيون داشتم, تورات ها و انجيل ها را آوردم و نشان دادم كه چگونه در چاپ هاى بعدى, آن را تحريف كرده اند. بشارت هاى آمدن پيامبر خاتم(ص) و ... را آن گونه كه خواسته اند, تغيير داده اند. قرآن كريم نيز اين مطلب را بيان كرده است: (... يحرفون الكلم ...)(5), (... يكتمون مآ إنزلنا ...)(6).اما مسلمانان روايات پيامبر خاتم(ص) را در اختيار دارند و فرمان رواى آخرالزمان را امام مهدى(عج) مى دانند

کلید واژه :مهدویت ، اهل سنت ،تحریف ، امام مهدی عج

 
-------------------------------------------------------------
 
روابط اجتماعی پیامبر (ص)
 
چکیده :
وجود منور پیامبر گرامی اسلام طبق آیه قرآن به عنوان الگو واسوه حسنه معرفی شده است و خود نیز می فرماید اگر خدا را دوست دارید مرا تبعیت کنید در عصر ارتباطات که همه مردم به نوعی مجذوب تکنولوژی های موجود شده اند چه بسا لازم است برای نزدیک شدن و تالیف قلوب الگویی را به عنوان شاخص در مسیر راه روندگان قرار دهیم تا با استناد به این الگو از آهن و ابزار نرم وسخت فرار کرده و به گرمای قلوب یکدیگر رجوع کنیم و دمی در سایه سار انسانیت هم آرام بگیریم برای رسیدن به این هدف قسمتی از کتاب سنن نبی علامه طباطبایی را در اینجا آورده و با استناد به احادیث وارده خوی اجتماعی حضرت رسول گرامی صلوات الله علیه و آله را مرور می کنیم .
 
 
------------------------------------------------------------
 
به بهانه هفته وحدت 
 
هفته وحدت که میان دو روایت درباره زمان میلاد پیامبر اعظم قرار گرفته است ابتکاری بود که امام راحل به کار بست و این تفاوت تاریخی را که می‌توانست موجب اختلاف شود به بهانه‌ای برای همگرایی بیشتر تبدیل کرد.بنا به حکم و نیت والای رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره )هفته وحدت نامگذاری شد و ایشان در نظر داشتند بررسی چالش مبانی اعتقادی میان اهل سنت و شیعه را به محافل علمی واگذار کنند چنانکه تا به امروز این مبانی در میان علما هردو طرف مورد بحث و بررسی بوده است . نتیجه اینکه صلح ایجاد شده در پس این حکم جماعت مسلمین را در مقابل فتنه ها متحد می گرداند.
 
 
-----------------------------------------------------------
 
معرفی کتاب
 
کتاب«وحدت و همگرایی از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی» عنوان کتابی‌ست که علیرضا برازش تالیف کرده و توسط نشر امیر کبیر و برای اولین بار در همین سال جاری منتشر شده است. یکی از مزیت‌های این کتاب دسته‌بندی کلی و جزئی خوب موضوعات است و دیگری حجم کم آن که خواندنش را برای مخاطبان بیشتری ممکن می‌سازد. کتاب 80 صفحه دارد و بیانات رهبر انقلاب بدون دخل و تصرف و توضیح در کنار هم آورده شده‌اند.
دسته بندی کلی کتاب در شش فصل صورت گرفته است:
-         تعریف وحدت
-         اهمیت وحدت و همگرایی
-         موانع وحدت و عوامل تفرقه
-         راه‌های رسیدن به وحدت
-         ثمرات وحدت و همگرایی
-         در آخر هم منادیان وحدت.
شناخت وحدت از راه امور سلبی و نبایدها عنوان یکی از زیربخش‌های جالب فصل اول است. در فصلهای بعد هم می‌توان عناوین جالب توجه دیگری را یافت مثل: آنچه سزاوار است برای هزارمین بار گفته شود، کتاب الغدیر مایه وحدت دنیای اسلام و ممانعت از دست درازی قدرتها به حریم کشورهای اسلامی.
این کتاب با قیمت چهار هزار تومان در بازار موجود است.
 
--------------------------------------------------------
 
رابطه روحانیت و سکولاریسم از منظر امام خمینی (ره)
 
چکیده:
در اندیشه امام خمینی (ره) روحانیت به عنوان یک نهاد تاثیر گذار نمی تواند و نباید از حوادث و وثایع اجتماع بی تفاوت بگذرد.این جمله از فرمایشات امام خامنه ای مبنی بر اینکه: «چرا حوزه های علمیه نمی توانند سکولار باشند؟» علتی شد تا با یک نگاه متفاوت و دوباره به اندیشه های امام به این پرسش اساسی، پاسخ داده شود.
در این مقاله ضمن ارائه تعریفی مختصر از سکولاریسم به بررسی دیدگاه های امام خمینی(ره) در مورد تعریف سیاست، رابطه دین با آن، حکومت و روحانیت، نقش روحانیت در مبارزات اسلامی و همچنین توطئه دشمن پرداخته است.
حاصل آنکه اگر روحانیت خود را از مسائل سیاسی و حکومت کنار بکشد و تحجر پیشه کند، به حق سیره پیشوایان دینی خود را پیش نگرفته است. اما به لطف خدا با انقلاب اسلامی در ایران روحانیت و حوزه به کیان واقعی خود بازگشتند.

کلید واژه: سکولاریسم، دین، سیاست، حوزه علیمه، روحانیت، حکومت، امام خمینی

نوشته های مرتبط