کد مطلب: 9798 تعداد بازدید: ۲۵۰۹

اندیشه پویا- شماره 7

شنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۳
فصلنامه علمي اندیشه پویا صاحب امتياز: مدرسه علميه حضرت ولي عصر (عج) مدير مسئول: زهرا رحمتي سردبير: سيده زهره سيد فاطمي مدير داخلي: اكرم صالحي
فصلنامه علمي اندیشه پویا
 
صاحب امتياز: مدرسه علميه حضرت ولي عصر (عج)
مدير مسئول: زهرا رحمتي
سردبير: سيده زهره سيد فاطمي
مدير داخلي: اكرم صالحي
اعضاء تحريريه:
فاطمه السادات ارفع - دانشجوي دكتري زبان وادبيات عرب و سطح سه تفسير و علوم قرآني
اكرم باسخا -  طلبه سطح چهار فقه و اصول
زهرا زندي -  سطح سه تفسير وعلوم قرآن
زهرا رحمتي:  كارشناس ارشد فقه و مباني حقوق و سطح سه تفسير و علوم قرآني
مریم گلچین: سطح سه حوزه علميه
سيده زهره سيد فاطمي: كارشناس ارشد عرفان اسلامي
تلفن :66928251         دورنگار:66927025
Email:School.valiasr@yahoo.com
 نشاني: خيابان جمهوري –خيابان جمالزاده جنوبي- كوچه آيرم –پلاك 19 طبقه دوم
****** 
مقالاتي براي چاپ در فصلنامه پذيرفته خواهد شد كه داراي چكيده ، كليد واژه، مقدمه و نتيجه باشد. مقالات بايد روي يك صفحه A4به همراه CDدر محيط wordباشد. حتي المقدور چكيده مقاله به زبان ديگري (عربي يا انگليسي) در انتها آورده شود.
فصلنامه در ويرايش مطالب آزاد است.
مقالات دريافتي مسترد نمي شود.
ديدگاه هاي مطرح شده در مقالات صرفا نشانگر نظر نويسندگان مي باشد.صاحب امتياز: مدرسه علميه حضرت ولي عصر (عج)
 
مدير مسئول: زهرا رحمتي
سردبير: سيده زهره سيد فاطمي
مدير داخلي: اكرم صالحي
 
دانلود شناسنامه فصلنامه
---------------------------------------------------------------
فهرست مطالب
 
-         يادآوري وسخن سردبير          
-         تفسیرقرآن به قرآن[جوادی آملی ]
-         اکنون سنت پیامبر را از چه کسی باید گرفت؟  [علامه عسگری]            
-         بررسی علل نامگذاری سالها توسط رهبر معظم  [غلامعلی حدادعادل ]    
-         ابعاد علمی و عملی شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س)[جوادی آملی ]       
-         معرفی کتاب
 
                                   -------------------------------------------------------------                                                        
سخن سردبير
 
حمدبی پایان خدای را  كه درآستانه سال جدید که به امر رهبرمعظم سال " اقتصاد وفرهنگ باعزم ملی و مدیریت جهادی" نامیده شد قرار گرفتیم . سالی که در طلیعه ورودش قلبمان محزون به ایام مبارک فاطمیه بود؛ البته  به این معنا نخواهد بود که این سال برایمان مبارک نخواهد شد زیرا ما وابسته به شعار  از شعور برآمده اهل بیتیم که فرمود هر روز که در آن معصیت خدا نشود عید است [نهج البلاغه حکمت 438] از آنجا که ایام فاطمیه بزرگداشت عبودیت و تأسی حضرت به الله است و اين بانو براي همه ما الگوی حسنه  است موظفيم مثل آن حضرت حركت كنيم منتها او در حد آفتاب [و] ما در حد شمع، او فضاي كل جهان را روشن مي‌كند وما در زندگي خاص خودمان مثل شمع نور ‌دهيم و فضاي زندگي خود را روشن كنيم.
به امید اینکه امسال فرصتی مغتنم شماریم چله ای خالصانه اقامه کنیم تا والاترین مصلحت را از جانب خدا دریافت نماییم همانگونه که حضرت فاطمه سلام الله علیها وعده فرمود .
و الیه المصیر
-----------------------------------------------------------
 
تفسير قرآن به قرآن و بررسي اعتبار سنّت در تفسير 
 
آیه الله جوادی آملی
به منظور روشن شدن جايگاه تفسير قرآن به قرآن در قبال ساير روشهاي تفسيري و مقدار دخالت سنّت در آن و كيفيت جمع بين مناهج تفسير درايي و روايي و لزوم رعايت ترتيب آنها و حلّ برخي از تعارضهاي احتمالي، مطالبي باید گفت از آن جمله تفسير يعني تبيين معناي کلمه يا کلام خردمندانه و به عبارتی تفسيرپذيري قرآن کريم است  همچنین روشن بودن قرآن و بصير بودن مفسر، از مهم ترين شرط تفسير قرآن است.  درنهایت تبیین انواع راه هاي ممکن براي رساندن پيام الهي که به کتاب مبين بودن قرآن دلالت می کند.از آن جمله تفسير قرآن به قرآن است که منهج تفسيري اهل بيت (عليهم‏السلام)است .
 
کلیدواژه: تفسير قرآن به قرآن، اعتبار سنّت ، کتاب مبین، بصیرت مفسر.
 
----------------------------------------------------------
اکنون سنت پیامبر را از چه کسی باید گرفت؟
 
علا‌مه فرزانه‚آیة‌اللّه سید مرتضی عسکری قدس‌سره در طول عمر با برکت خود علا‌وه بر تا›لیف آثار گران‌سنگ و تا›سیس مراکز علمی - آموزشی‚در مناظراتی سودمند با علمای ادیان و مذاهب‚حقّانیت مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلا‌م را با بیانی لیّن و در عین حال مستدل و منطقی‚به اثبات رسانید. آن‌چه در پی می‌آید‚گزیده‌ای از دو مناظره آن علا‌مه فقید با مستبصر مصری و تنی چند از علمای اهل سنت است که طی شماره‌های 89‚119 و 120 افق حوزه  نیز منتشر گردیده است و اکنون با تغییرصوری اندک در این فصلنامه نیز درج می شود.
 
-----------------------------------------------------------
 
بررسی علت نام‌گذاری سال‌هاتوسط آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبرمعظم انقلاب از نظردكتر غلامعلی حدادعادل، مشاور عالی رهبر انقلاب و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی 
 
 
-------------------------------------------------------------
 
ابعاد علمي و عملي شخصيت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله‌عليها)
 
حضرت آیت الله جوادی آملی
بسم الله الرحمن الرحیم
درباره فاطمه زهرا (سلام الله عليها) از دو محور بايد سخن گفت: يك محور، مربوط به تحقيقات علمي است كه براي ما ثمره علمي دارد و نتيجه اعتقادي دارد و پشتوانه مسائل اخلاقي، فقهي، حقوقي ما، هم هست. محور دوم، آن بخشي است كه مستقيماً به ما مربوط است، ما بايد تأسي كنيم، او را اسوه قرار بدهيم، الگو بدانيم، پيروي كنيم و مانند آن.
آن بخشي كه مربوط به مسائل اعتقادي است و ثمره علمي دارد بررسي مقام منيع آن بانو (سلام الله عليها) است كه او همتاي قرآن كريم است، همتاي نبوت است، همتاي رسالت است، همتاي ولايت است؛ چيزي از ولي الله مطلق كم ندارد، اينها يك نورند و مانند آن. اين گونه از مباحث به هر نتيجه‌اي كه منتهي بشود براي ما ثمره اعتقادي دارد، ثمره علمي دارد، اما نتيجه عملي ندارد؛ زيرا ما نه آن توان را داريم كه آن حضرت را در ولايت مطلقه [و] همتايي قرآن، الگو قرار بدهيم؛ نه چنين مأموريتي داريم. بخش دوم مربوط به سيره و سنت آن حضرت است كه ما هم موظفيم بررسي كنيم و هم مأموريم پيروي كنيم.
کلیدواژه :فاطمه همتاي قرآن ،زوال ناپذيري،كوثر،عصمت، محور حجيّت 
 
------------------------------------------------------------
معرفی کتاب
 
بمناسبت نامگذاری سال جدید به  سال" اقتصاد وفرهنگ باعزم ملی و مدیریت جهادی" مناسب دیدیم که معرفی کتاب را به معرفی آثار رهبر معظم انقلاب اختصاص داده از آن رو که می تواند اسوه و الگویی برای عزم طلاب در جهت رسیدن به جهاد علمی باشد . لازم به ذکر است که این کتب و پژوهشها تالیفاتی است که برخی توسط معظم له تحریر و تالیف شده است و برخی پژوهشهایی است که مستند به بیانات ایشان می باشد .تفکیک این دو را به عهده خوانندگان می گذاریم و در خواست می کنیم خلاصه ای از کتب تالیفی ایشان را به دفتر فصلنامه ارسال نمایند تا پس از بازبینی و ارزیابی در شماره های آتی درج شود.
 
 
 
 
 

نوشته های مرتبط